Данните за напускащите България лекари и медицински специалисти са повече от обезпокоителни, а преодоляването на тази негативна тенденция изисква бързи и адекватни отговори. Около това мнение се обединиха участниците в организираната от Институт "Отворено общество" кръгла маса на тема "Човешките ресурси в общественото здравеопазване в България".
Заместник-председателят на Българския лекарски съюз д-р Юлиян Йорданов заяви, че средната възраст на практикуващите у нас лекари е 50 години, а близо 20% от практикуващите са в пенсионна възраст. На този фон млади специалисти, в това число и току-завършили образованието си, вече са взели сертификат за работа в чужбина. За миналата година подобен сертификат са си извадили 507 лекари, а през настоящата до момента това са направили нови 256 специалисти, 32 от които са завършили медицина през 2012 година.
Още по-тревожно е положението с медицинските сестри, констатира Милка Василева, председател на Българската асоциация на специалистите по здравни грижи. Само през миналата година 1273 медицински сестри са си извадили сертификат за работа в чужбина, като една трета от тях вече работят по специалността си извън България. Според Василева голяма част от напускащите не правят опит да се регистрират навън като сестри, а просто бягат от страната заради унизителното отношение към тях.
Заради всичко това държавата трябва да вземе спешни мерки, с които да спре тази тенденция, заяви Даниела Даридкова, председател на парламентарната комисия по здравеопазване. Според нея броят и възрастта на медицинските специалисти може да се окаже "лимитиращия фактор" пред по-нататъшната реформа в сектора.
Данните за състоянието на човешките ресурси в областта на здравеопазването и миграционните нагласи сред медицинските работници бяха оповестени от Боян Захариев, програмен директор в Институт "Отворено общество". Изнесената по време на кръглата маса информация е резултат от мащабно проучване на на Институт "Отворено общество" - София, Български лекарски съюз и Българска асоциация на специалистите по здравни грижи.
Пълен запис на дискусията можете да чуете тук.